Uzasadnienie

 

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r do zadań własnych Gminy należy tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy Rada Gminy zobowiązana jest do ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Gmina zapewnia lokale mieszkalne, socjalne oraz  zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach.

 Do obowiązującej uchwały nr XXIV/195/2012 Rady Miejskiej z dnia 29 listopada 2012 roku z późniejszymi zmianami proponuje się wprowadzić następujące zmiany.

W § 2 dopisuje się pkt. 4 w brzmieniu pomieszczenia tymczasowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt. 5a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W § 5 pkt. 3 zmieniono warunki kwalifikujące do poprawy z 5 m2 powierzchni pokoi na osobę na nie więcej niż 6 m2 oraz ustalono warunki mieszkaniowe dla gospodarstw jednoosobowych – proponuje się wprowadzić nie więcej niż 10 m2 powierzchni pokoi na osobę. Proponuje się również podnieść próg dochodowy dla osób starających się o przydział lokalu mieszkalnego z 150% najniższej emerytury w gospodarstwie domowym jednoosobowym na 200% oraz z 100% najniższej emerytury w gospodarstwie domowym wieloosobowym na 150%.  W § 11 pkt. 2 i 3 wprowadzono zmiany dotyczące przyznawania pierwszeństwa dla osób, które opuściły placówkę opiekuńczą lub rodzinę zastępczą. Proponuje się przyznać również pierwszeństwo dla osób opuszczających placówkę opiekuńczo – wychowawczą znajdującą się na terenie Gminy Paczków oraz rodzinę zastępczą, której miejsce zamieszkania znajduje na terenie Gminy Paczków. Podwyższono próg metrażowy i dochodowy dla gospodarstw domowych w których są osoby niepełnosprawne (odpowiednio: z 10 m2 powierzchni pokoi na osobę na nie mniej niż 12 m2 oraz z 200% najniższej emerytury na 250%).  W § 11 skreślono pkt 4. Przepis dający możliwość przywrócenia umowy najmu po spłacie zaległości został zawarty w § 24 ust. 2. W § 15 i 16 proponuje się wprowadzić zmiany dotyczące okresu zamieszkiwania osoby w lokalu z 5 lat na odpowiednio 2 lata i 1 rok. W § 15 odstąpiono od zasady wskazania kategorii osób, które były uprawnione do zawarcia umowy najmu. Projekt wprowadza zasadę, że wszystkie osoby bez względu na stopień pokrewieństwa będą uprawnione do zawarcia umowy najmu po opuszczeniu lokalu przez najemcę. W § 16 poszerzono krąg osób, którym umożliwiono zawarcie umowy najmu po śmierci najemcy (są to: rodzic, pełnoletni brat, siostra, wnuk i prawnuk zmarłego najemcy). W obu przypadkach odstąpiono od zasady sprawdzania kryterium dochodowego. Konsekwencją powyższych działań jest konieczność wprowadzenia zmian w § 18 polegających na zobowiązaniu osób, które nie są wymienione w § 16 do opuszczenia mieszkania we wskazanym terminie. Pozostałe zmiany wynikają ze zmiany nazwy z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa na Wydział Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.

Wprowadzenie powyższych zmian da możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych większej liczby mieszkańców.

Zawarte w projekcie zasady przyczynią się do efektywniejszego gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy.

W związku z powyższym podjęcie uchwały jest uzasadnione.