UZASADNIENIE

 

            Powyższą uchwałą Rada Miejska w Paczkowie wyraża zgodę na przystąpienie i realizację projektu pn. „NieSamiDzielni - rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – II edycja” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa VIII Integracja Społeczna, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, jako Partner Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

          Projekt przewiduje działania w obszarze rozwoju usług społecznych - wsparcia dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych ) oraz elementy działań wspierających, uzupełniających ww. działania realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej  w Paczkowie.

         Zadanie pn. „Utworzenie mieszkania wspomaganego/wspieranego na terenie Gminy Paczków” zakłada utworzenie mieszkania dla osób niepełnosprawnych, w tym osób starszych i z niepełnosprawnością. Mieszkanie powstanie na bazie zasobów gminy, planuje się w nim utworzyć 1 miejsce, które będzie stanowić alternatywę dla pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Usługa będzie miała charakter pobytu stałego lub okresowego. Służyć będzie osobom wymagającym wsparcia w formie usług opiekuńczych lub asystenckich. Zakłada się, że projekt mieszkania będzie uniwersalny i będzie uwzględniał różne typy niepełnosprawności.

      Zadanie pn. „Rozwój usług wspierających osoby niesamodzielne w środowisku zamieszkania w Gminie Paczków”. Zadanie zakłada realizację usług wspierających w formule programu pn. „Złota rączka”. Usługi będą realizowane w domu beneficjentów i będą polegały na bezpłatnych naprawach drobnych usterek w mieszkaniu, obejmujących naprawy niewymagające specjalistycznej wiedzy, uprawnień, dużych nakładów finansowych, natychmiastowej interwencji i usług, i które nie są świadczone w ramach innych umów, np. ze wspólnota mieszkaniową. Będą to drobne usługi naprawcze i techniczne, wykonywane w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej .

      Projekt został opracowany przez partnerstwo Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z FRDL Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej w Opolu oraz Ludowym Klubem Jeździeckim Ostroga w Opolu i InfirmiCare non profit sp. z o.o. z siedziba w Prudniku, wybranymi w trybie otwartego naboru partnera spoza sektora finansów publicznych do wspólnego przygotowania i realizacji projektu partnerskiego, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 818) oraz w partnerstwie z podmiotami należącymi do sektora finansów publicznych, tj. gminami: Gogolin, Paczków, Pokój oraz Popielów, a potrzeba jego realizacji wynika z analizy sytuacji regionalnej, dotyczącej zakresu wsparcia.